menuordersearch
modirankala.ir

چرا فرش ماشینی پرز میدهد ,

۱۳۹۸/۷/۱۴ یکشنبه
(0)
(0)
چرا فرش ماشینی پرز میدهد
چرا فرش ماشینی پرز میدهد

چرا فرش ماشینی پرز می‌دهد؟


اصولاً پرزدهی فرش های ماشینی یک مسئله ی طبیعی است ولی در برخی از مواقع به دلیل شدت بالای پرزدهی، آزاردهنده می‌شود. در این مقاله علاوه بر این که اطلاعاتی را در مورد دلایل پرزدهی فرش ماشینی بدست خواهید آورد با روش های از بین بردن پرز فرش ماشینی نیز آشنا خواهید شد.


علل پرزدهی فرش های ماشینی

زمانی که فرش ماشینی را تولید می‌کنند و فرش در مرحله ی آماده کردن الیاف است، اگر از مقدار کافی آب و روغن استفاده نشود یا دستگاه هایی که برای ریسندگی فرش کاربرد دارند به طور اصولی تنظیم نشده باشد، یا اگر از آهار استفاده نکنند و تثبیت حرارتی به صورت صحیح انجام نپذیرد، پرزدهی به مراتب بیشتر از حالت عادی خواهد شد و در صورت رعایت موارد فوق شاهد کاهش پرزدهی فرش های ماشینی خواهیم بود.
همه ی فرش های ماشینی در اندازه های مختلف نخ خاب دارند، برای این که این نخ خاب ها دارای استحکام باشند از آهار استفاده می‌شود. در برخی از مواقع که الیاف ها از حالت معمول بلندتر هستند و یا از آهار برای مهار کردن‌ آنها استفاده نمی‌شود فرش دچار پرزدهی می‌شود. البته پاخوری زیاد هم سبب افزایش میزان پرزدهی خواهد شد.


مدت و شدت پرزدهی به چه عواملی بستگی دارد؟

مدت و شدت پرزدهی فرش های ماشینی وابسته به عوامل مختلفی است. از مهمترین این عوامل می‌توانیم به ضخامت نخ زمینه، کیفیت آهار به کار رفته، کیفیت الیاف به کار رفته، نوع نخ، ساختمان نخ، چگونگی وصل شدن نخ خاب فرش به زمینه و بسیاری عوامل دیگر اشاره کنیم. یکی از مهمترین عواملی که مدت و شدت پرزدهی فرش های ماشینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد تراکم و تعداد شانه ی فرش است. هر چقدر تعداد شانه و تراکم یک فرش بیشتر باشد پرزدهی نیز کمتر خواهد بود. فرش های ماشینی در انواع شانه های ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه هستند و بر این اساس میزان پرزدهی فرش های ماشینی ۱۲۰۰ شانه از ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه کمتر است و از مهمترین نکاتی است که در موقع خرید فرش باید به آن توجه شود.


پرزدهی فرش های ماشینی طبیعی است

با توجه به این که فرش های ماشینی از جنس اکرلیک هستند و پرز دادن آنها امری طبیعی محسوب می‌شود، با این وجود تمام تلاش هایی که در زمینه ی تولید انجام می‌پذیرد برای این است که پرزدهی فرش های ماشینی به حداقل برسد. برای همین منظور امروز با استفاده از فناوری های جدید فرش های ماشینی را هیت ست می‌کنند و این اقدام سبب می‌شود که هم پرزدهی فرش ها کمتر شود و هم این که از شفافیت بیشتری برخوردار باشد. فرش های خوب به طور معمول یک الی سه هفته دارای پرزدهی هستند و شدت و مدت آن هم معمولاً به رنگ فرش بستگی دارد. همچنین فرش هایی که تیره هستند پرزدهی بیشتری نسبت به فرش های روشن دارند.


در چه شرایطی پرزدهی فرش های ماشینی کمتر می‌شود؟

به طور معمول برای این که پرزدهی فرش های ماشینی کمتر شود، هنگام تولید فرش در کارخانه باید اقداماتی انجام پذیرد. فرش های اکرلیکی از جمله فرش هایی هستند که در ایران بسیار مورد استقبال هستند. اگر زمانی که بافت آن در کارخانه انجام می‌شود، دستگاه های بافنده به درستی تنظیم شوند، از بهترین نوع الیاف بهره گرفته شود، مقدار آب و روغن در پروسه ی آماده کردن الیاف مناسب باشند، به نخ ها خوب تاب داده شود و از تثبیت حرارتی و آهار نیز به خوبی استفاده شود، شاهد کمتر بودن پرزدهی فرش های ماشینی خواهیم بود.


چند روش برای از بین بردن مشکل پرز دادن فرش

حتی اگر در کارخانه از تمامی روش ها برای کم کردن پرزدهی استفاده شود، باز شاهد این خواهیم بود که فرش های ماشینی پرزدهی خواهند داشت. اگر فرشی را جدیداً خریداری کرده و به خانه آورده اید و در آن پرزدهی مشاهده می‌کنید به هیچ وجه نباید نگران نباشید. اولاً این که همان طور که گفته شد پرزدهی فرش یک مسئله ی طبیعی است و دوماً این که با استفاده از روش هایی که به آن خواهیم پرداخت می‌توانید پرزدهی فرش را به حداقل برسانید. دقت داشته باشید که این روش ها را به درستی و دقیق انجام دهید چرا که صحیح انجام ندادن‌ آنها به احتمال زیاد پرزدهی را بیشتر خواهد کرد.


شانه کشیدن فرش برای از بین بردن پرز فرش

یکی از روش های از بین بردن پرزدهی فرش های ماشینی استفاده از شانه های مخصوص فرش برای شانه کشیدن فرش است. با استفاده از این روش، پرزدهی فرش کمتر خواهد شد. برای شانه کشیدن فرش هرگز از فرچه استفاده نکنید چرا که فرچه کشیدن سبب می‌شود که الیاف فرش صدمه ببیند. در این صورت الیاف سست می‌شود و کرک های بیشتری از فرش می‌ریزد که در نهایت سبب افزایش پرزدهی خواهد شد. در صورتی که شانه های مخصوص فرش در دسترس تان نیست توصیه می‌شود از جاروهای حصیری یا شمالی استفاده کنید. برای این منظور کمی جارو را خیس کرده و بر روی فرش بکشید. جارو کشیدن به این روش را هر روز انجام دهید و پس از گذشت مدتی مشاهده خواهید کرد که پرزدهی فرش کمتر می‌شود.


جارو کردن صحیح فرش

جارو کردن صحیح فرش یکی از مهمترین عوامل در بالا بردن طول عمر و سلامت فرش محسوب می‌شود. باید دقت داشته باشید که تنها جارو کشیدن فرش کافی نیست. بلکه جارو کردن فرش باید به صورت اصولی و با دقت انجام پذیرد تا آسیبی به فرش وارد نشود. اگر جارو کردن فرش به صورت صحیح انجام شود سبب کاهش پرزدهی فرش ها خواهد شد برای همین منظور پیشنهاد می‌شود که هر دو روز یک مرتبه در جهت نخ خاب فرش جاروکشی انجام شود. برای این منظور دور موتور جارو برقی را در سرعت بیشینه قرار ندهید.
اگر جارو کشیدن را به صورت صحیح و متناوب انجام دهید مشاهده خواهید کرد که به مروز زمان از پرزدهی فرش ها کاسته می‌شود. اگر می‌خواهید نتیجه ی بهتری از جارو کشی بگیرید، توصیه می‌شود که پیش از کشیدن جارو برقی یک حوله را مرطوب کنید و آن را روی فرش بکشید، پس از این که رطوبت خشک شد می‌توانید برای کشیدن جارو اقدام کنید.


استفاده از فوم نگهدارنده فرش

از فوم نگهدارنده ی فرش نیز به منظور کم کردن پرزدهی فرش های ماشینی می‌توان استفاده کرد. فوم نگهدارنده علاوه بر اینکه با توجه به نم گیری از پوسیدگی فرش شما جلوگیری می‌کند و فرش را در برابر کثیفی ها محافظت می‌نماید، به سبب این که موجب جذب فشار پا می‌شود باعث می‌گردد تا پاخوردگی فرش کمتر شده و در نتیجه از ریزش موی فرش کاسته و در نهایت پرزدهی فرش کاهش می‌دهد.


استفاده از شامپو فرش

زمانی که فرش ماشینی را خریدید در همان هفته های اول بهتر است که فرش ماشینی را با شامپوی فرش بشویید، توجه داشته باشید که نباید فرش زیاد به خود آب بگیرد. برای استفاده از شامپو فرش مقداری از آن را در داخل مقداری آب بریزید و سپس یک توری پارچه ای را آغشته به این محلول کنید و به آرامی آن را بر روی سطح فرش ماشینی بکشید. سعی کنید که تمامی سطح فرش را با شامپو فرش و آب پوشش دهید و دقت داشته باشید که فرش بیش از اندازه خیس نشود. پس از آن از یک توری دیگر که فقط به آب آغشته شده است برای کشیدن روی فرش استفاده کنید و منتظر بمانید تا فرش خشک شود. با این روش مشاهده خواهید کرد که پرزدهی فرش کمتر خواهد شد.


فرش ماشینی بدون پرز

اخیراً در بین فروشندگان فرش اصطلاحی تحت عنوان فرش ماشینی بدون پرز یا فرش بدون حساسیت استفاده می‌شود. بد نیست بدانید که این نوع فرش ها از جنس اکریلیک است و در تولید آن فرآیندهایی مانند استفاده از هیت ست به کار گرفته می‌شود تا پرزدهی آن به حداقل ممکن برسد. این فرش از بالاترین کیفیت برخوردار هستند اما این بدین معنی نیست که پرزدهی آنها به طور کلی از بین می‌رود و در روزهای ابتدایی همچنان پرزدهی خواهند داشت.

 

 

در قسمت مبلمان و فرش همین وب سایت میتوانید چند نمونه ار این فرش ها را ببینید

 

نظرات کاربران ( 0 نظر)
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

دفتر مرکزی : تهران - بزرگراه امام رضا (ع)- دوراهی یبر - بین نیایش 4و5
info@modirankala.ir
کد پستی 3396118387
aparatgooglefacebooktwiteryou